Program & schedule

Course Schedule Spring 2013

Monday Universiteit Utrecht
10:15 - 13:00 hrs: Computability Theory (8 cp)
Instructors: Oosten, J. van (Universiteit Utrecht)
Venue: wk 6: Ruppertbuilding, room 116
wk 7 - wk 21: Ruppertbuilding room B

Both locations at Leuvenlaan 21, Utrecht.
 
10:15 - 13:00 hrs: Stochastic Differerential Equations (6 cp)
Instructors: Mandal, P. (Universiteit Twente)
Redig, F. (Technische Universiteit Delft)
Veraar, M. (Technische Universiteit Delft)
Venue: wk 6 - wk 21: Buijs Ballot building, room 023.

Location is at Princetonplein 5, Utrecht.
 
11:00 - 13:00 hrs: Scheduling (6 cp)
Instructors: Vredeveld, T. (Universiteit Maastricht)
Venue: wk 6: Bestuursgebouw, 'Van Lier & Eggink' room. Heidelberglaan 8, Utrecht.
wk 7 - 10: Ruppertbuilding Red room 'Rood'
wk 11: Minnaertbuilding room 208
wk 12 - 16: Ruppertbuilding Red room 'Rood'
wk 17 - 20: Ruppertbuilding Purple room 'Paars'
 
13:00 - 14:45 hrs: Applied Statistics (6 cp)
Instructors: Castro, R.M. (Technische Universiteit Eindhoven)
Venue: wk 6 - wk 21: Buijs Ballot building, room 023.

Location at Princetonplein 5, Utrecht.
 
13:00 - 14:45 hrs: Infinite Dimensional Systems (6 cp)
Instructors: Ran, A.C.M. (Vrije Universiteit)
Zwart, H.J. (Universiteit Twente)
Venue: wk 6 - wk 21: Buijs Ballot building, room 071.

Location is at Princetonplein 5, Utrecht.
 
13:15 - 15:00 hrs: Advanced Linear Programming (6 cp)
Instructors: Stougie, L. (Vrije Universiteit)
Akker, M. van den (Universiteit Utrecht)
Venue: wk 6 - wk 18: Minneartbuilding, room 211.

Location is at Leuvenlaan 4, Utrecht
 
14:00 - 16:45 hrs: Mathematical Structures in Logic (8 cp)
Instructors: Palmigiano, A. (Universiteit van Amsterdam)
Venue: wk 6 - wk 21: Buijs Ballot building, room 205.

Location is at Princetonplein 5, Utrecht.
 
15:15 - 17:00 hrs: Queueing Theory (6 cp)
Instructors: Scheinhardt, W.R.W. (Universiteit Twente)
Venue: wk 6 - wk 18: Minneartbuilding, room 211.

Location is at Leuvenlaan 4, Utrecht.
 
Monday Universiteit Utrecht / Universiteit Twente
11:00 - 13:00 hrs: Advanced Modelling in Science (6 cp)
Instructors: Heemink, A.W. (Technische Universiteit Delft)
Dubbeldam, J.L.A. (Technische Universiteit Delft)
Molenaar, J. (Wageningen Universiteit)
Tijsseling, A.S. (Technische Universiteit Eindhoven)
Venue: This is an intensive course.

Meetings take place at 4, 11 and 18 February and 4 and 11 March at Utrecht University, Ruppert building, room 033

The intensive week takes place from 8 - 11 April at Twente University
 
13:00 - 15:45 hrs: Applied Finite Elements (6 cp)
Instructors: Bokhove, O. (Universiteit Twente)
Maubach, J.M.L. (Technische Universiteit Eindhoven)
Vermolen, F. (Technische Universiteit Delft)
Venue: This is an intensive course.

Meetings at Utrecht University, Minnaert building room 205, on:
- 18 February
- 4 March
- 18 March

Intensive week at Universiteit Twente from 2 - 5 April
 
Tuesday Vrije Universiteit
10:15 - 13:00 hrs: Asymptotic Methods for Differential Equations (8 cp)
Instructors: Zagaris, A. (Universiteit Twente)
Muntean, A. (Technische Universiteit Eindhoven)
Venue: wk 6 - wk 12, wk 14 - 17, wk 19 - 21: room P647
wk 13: room F123

Both rooms in the Math/Physics department, Boelelaan 1081.
 
10:15 - 13:00 hrs: Fourier Analysis (8 cp)
Instructors: Stolk, C.C. (Universiteit van Amsterdam)
Wiegerinck, J.J.O.O. (Universiteit van Amsterdam)
Venue: wk 6 - wk 12, wk 14 - 17, wk 19 - 21: room M607
wk 13: room C121

Both rooms in the Math/Physics department, Boelelaan 1081.
 
10:15 - 13:00 hrs: Set Theory (8 cp)
Instructors: Hart, K.P. (Technische Universiteit Delft)
Venue: wk 6 - wk 12, wk 14 - 17, wk 19 - 21: room S655
wk 13: room M143

Both rooms in the Math/Physics department, Boelelaan 1081.
 
14:00 - 16:45 hrs: Partial Differential Equations (8 cp)
Instructors: Vorst, R.C.A.M. van der (Vrije Universiteit)
Venue: wk 6 - wk 12, wk 14 - 17, wk 19 - 21: room P647
wk 13: room C121

Both rooms in the Math/Physics department, Boelelaan 1081.
 
14:00 - 16:45 hrs: P-adic Numbers and Applications (8 cp)
Instructors: Jeu, R. de (Vrije Universiteit)
Top, J. (Rijksuniversiteit Groningen)
Venue: wk 6 - wk 12, wk 14 - 17, wk 19 - 21: room M607
wk 13: room M143

Both rooms in the Math/Physics department, Boelelaan 1081.
 
Tuesday Rijksuniversiteit Groningen
13:00 - 16:00 hrs: Hamilton Mechanics (video lecture) (5 cp)
Instructors: Broer, H.W. (Rijksuniversiteit Groningen)
Venue: wk 6 - 21: room CIT ZB 53 'Donald Smits room', Zernike building. No lectures on 26 February and 30 April.

This course can either be taken at Rijksuniversiteit Groningen or followed on a distance by means of video lectures and email contact. The final exam takes place at Rijksuniversiteit Groningen.

All lectures will be made available by video to students that register for this course. Video's will be placed on the blackboard site of this course shortly after the actual lecture took place at Rijksuniversiteit Groningen.

For schedule and location, see: http://www.rug.nl/fwn/roosters/2012/vakken/wiyhm-12?lang=nl
 
Wednesday Universiteit van Amsterdam
10:15 - 13:00 hrs: Semisimple Lie Algebras (8 cp)
Instructors: Opdam, E.M. (Universiteit van Amsterdam)
Stokman, J.V. (Universiteit van Amsterdam)
Venue: Science Park room F1.02 (Science Park 500, Amsterdam)wk 6 through wk 21
 
14:00 - 16:45 hrs: Algebraic Geometry (8 cp)
Instructors: Moonen, B.J.J. (Universiteit van Amsterdam)
Venue: Science Park room F1.02 (Science Park 500, Amsterdam)wk 6 through wk 13

wk 14 - wk 21 room C1.112
 
Wednesday Universiteit Utrecht
10:15 - 13:00 hrs: Numerical Methods for Time-dependent PDE's (8 cp)
Instructors: Zegeling, P. (Universiteit Utrecht)
Venue: wk 6 - wk 21: Buijs Ballot building, room 023.

Location is at Princetonplein 5, Utrecht.
 
14:00 - 16:45 hrs: Numerical Bifurcation Analysis of Large-Scale Systems (8 cp)
Instructors: Dijkstra, H. (Universiteit Utrecht)
Wubs, F. (Rijksuniversiteit Groningen)
Venue: wk 6 - wk 21: Buijs Ballot building, room 023.

Location is at Princetonplein 5, Utrecht.
 
Wednesday Vrije Universiteit
10:15 - 13:00 hrs: Stochastic Processes (8 cp)
Instructors: Spieksma, F.M. (Universiteit Leiden)
Venue: wk 6 - wk 12, wk 14 - 21: room M607
wk 13: room C121

Both rooms in the Math/Physics department, Boelelaan 1081.
 
14:00 - 16:45 hrs: Time Series (8 cp)
Instructors: Vaart, A.W. van der (Universiteit Leiden)
Venue: wk 6 - 7, wk 9 - 12,
wk 14 - 21: room M607
wk 8 (location changed!!): room F647
wk 13: room C121

Both rooms in the Math/Physics department, Boelelaan 1081.
 
Thursday Universiteit Utrecht
10:00 - 13:00 hrs: Analysis on Manifolds* (8 cp)
Instructors: Ban, E.P. van den (Universiteit Utrecht)
Crainic, M.N. (Universiteit Utrecht)
Venue: wk 6: Buys Ballot Lab room 205
wk 7 - 13: Minnaert building room 027
wk 14 - 17 and 19 - 21: Minnaert building room 022
wk 18: Minnaert building 019


 
Friday Universiteit Utrecht
14:00 - 16:45 hrs: Historical Aspects of Classroom Mathematics (6 cp)
Instructors: Wepster, Steven (Universiteit Utrecht)
Venue: wk 6 - wk 21 Buijs Ballot building room 023.

Location is at Princetonplein 5, Utrecht.
 
  Last changed: 18-06-2014 12:59